Mať a nemať

Mať a nemať

Kniha v češtině!Mať a nemaťRomán Mať a nemať (1937) je obrazom pomerov v Spojených štátoch v čase krízy začiatkom tridsiatych rokov. Jeho tri časti vznikali postupne z poviedok, ktoré Hemingway spočiatku uverejňoval samostatne (prvá vyšla r. 1934, druhá r. 1936 a treťou r. 1937 zjednotil celú knihu). Dej románu sa odohráva medzi Floridou a Kubou, na miestach, ktoré autor dôverne poznal a boli úzko späté s jeho životom. Hlavný hrdina Harry Morgan, zápasiaci o holú existenciu a snažiaci sa uživiť rodinu, si v spoločensky rozdelenom svete len ťažko môže udržať ľudskú dôstojnosť. Začiatkom tridsiatych rokov, ked’ na Kube zúria boje medzi skupinami cukrových a ovocinárskych monopolov, často dochádza k pučom v záujme tej či onej skupiny, lúpežiam a vraždám. Okolnosti strhnú Harryho do svojho víru, donútia ho nielen pašovať alkohol a ilegálne prevážať ľudí, ale i chladnokrvne vraždiť.…celý textStáhněte si knihu Mať a nemať zdarma

:<сenter> Registrace statisíců spokojených členů, kteří strávili hodiny a hodiny hledali multimediální multimediálního obsahu, a nyní se těší nejznámější nové knihy, časopisy a sérií, včetně knihy Mať a nemať

Zde je zdarma. Proto se musíte zaregistrovat pomocí odkazu na této stránce:


 • Neomezené knihy, noviny a série, ať jste kdekoli: přímo v prohlížeči v počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů zahrnuje všechny druhy žánrů.

 • Získejte nejlepší kniha Mať a nemať, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Klasika, Komedie, Reference, Průvodci, Drama, Cizinci, Horor, Hudba, Romantika, Sci-fi, Fantasy, Sporty a mnoho dalších.

 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.

 • Všechny platformy. Plně optimalizováno.

 • Podívejte se, kde se denně každý den baví tisíce lidí.
  Zaregistrujte se a získejte knihu Mať a nemať a zábavu bez omezení!

  Mať a nemať

  Podrobnosti o knize Mať a nemať

  :  3.5158

  Originální název:

  To Have and Have Not (1937)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány
  Vydáno: , Slovenský spisovateľ

  Hodnocení knihy:

  Komentáře (12)

  Přidat komentář

  Mirka2778

  11. července

  Dá se zbohatnout, anebo alespoň slušně přežít mezi Kubou a Key West? Dočetla jsem to.
  Můj problém s Hemingwayem. Asi na něj nejsem naladěná.

  ArthasKarfa

  19. února

  Kniha je opravdu věrná svému jménu, líčí osudy lidí, kteří chvilku mají a chvilku nemají, většinou štěstí, kliku nebo jen prostě co jíst. Příběh je v celku velmi poutavý a pasáže akčních fyzických střetů, nebo přízemních bytových hovorů jsou napjaté, až nemůžete odtrhnout oči, ovšem je tam celá řada odstavců, které zase skoro přetrpíte a pokoušíte se nalézt půvab řádků jako u pasáží akčnějších – čtivějších.

  Mahuleno

  11.12.2017

  Název je výstižný – někteří mají, někteří nemají. A ti, co nemají se snaží mít, aspoň na obživu, případně alkohol, v lepším případě obživu eventuální rodiny. A často i pomocí prostředků a činů mimo zákon. Moře, lodě, alkohol, rvačky, pašování věcí (na Kubu), lidí (z Kuby). Příliš mnoho dialogů, někdy podle mne zbytečných. Kniha mne nijak nepřesvědčila, znám lepšího Hemingwaye.

  MiHana

  19.06.2017

  Konečně jsem dočetla, tenká knížka, ale nedala se vůbec číst. Je to pro mě bohužel o ničem.

  Nikki.Jukki

  05.08.2016

  Čteno v origiále. Knížka je z větší části tvořena dialogy, což bylo příjemné, i když jste pak zjistili, že spousta rozhovorů je jen okecávání a občas vlastně o ničem. Jak už tady padlo, příběh je o Harry Morganovi a okrajově o Richardu Gordonovi. Morganův příběh mě bavil víc, měl zajímavou dějovou linku, Richard už tolik ne, ale pořád to bylo fajn. Zato mě na konci nebavil popis postav, které s příběhem neměly nic společného a přišel mi zbytečný.

  Palivo

  16.07.2016

  Jako zkušený mládenec, předpokládal jsem, že kniha bude o tom, jestli mýt či nemýt nádobí, akorát má v názvu už dvě hrubky. Ukázalo se bohužel, že je to o tom, jestli něco mít nebo nemít, což je nesmyslná otázka, protože vždycky je samozřejmě lepší mít, pokud se ovšem nebavíme o rakovině, AIDS nebo cédéčkách Chinaski.

  V této knize se opět ukázalo, že Hemingway psal knihy stejně jako já hrál ruletu – tak já to zkusím, buď to vyjde nebo ne. Tentokrát to zase nevyšlo. Kniha nedosahuje katastrof typu Rajská zahrada nebo Komu zvoní hrana, ale ani nedosahuje výšin typu Pohyblivý svátek nebo Fiesta. Je to tak něco mezi – v první polovině knihy se klasický hemingwajovský hrdina Bruce Willis živí tím, že pašuje lidi a chlast z Kuby nebo na Kubu, ale moc rychle a zběsile to není, spíš teda pomalu a s kecama. Pak to Hemingwaj jako vždycky přehnal s rumem a v hlavně se mu urodila myšlenka na knižní Psycho, tedy skočit na jinou postavu a psát o úplně něčem jiným. I když je další postava dost retardovaná, bohužel tenhle manévr skončil dost nemastně, neslaně. Moc tomu nepomohlo ani to, že si mistr řekl, že bude asi sranda napsat několik stránek o úplných hovnech, tedy jestli se v některých jachtách svítí nebo ne. Ještě že umřel, jinak by ho ten rum snad zabil.

  Na závěr to tedy hodnotím třemi bludišťáky. Nebylo to kupodivu tak mizerný jak to zní, ale doporučil bych to číst tak maximálně Hitlerovi nebo Stalinovi.

  Vlado84

  05.05.2016

  Ernest.. jeden z mojich najobľúbenejších autorov. Téma celého diela je tak nadčasová, až to bolí. A asi aj vždy bude. Mať a nemať. Dá sa to aplikovať na xzy situácií, dejov, udalostí v živote človeka. Áno, niekedy ´ťažkopádne´ rozhovory, monológy.. Už keď som začal čítať som mal pocit, ako by ma niekto vyhodil z idúceho vlaku a ja som sa ocitol uprostred nejakej dejovej línie, ktorá už dávno žila svojim životom, čiže mi zostávalo jediné – zladiť krok 🙂
  Hlavný hrdina, ktorý celý život pracuje a dostane pár drobných.. aby uživil svoju rodinu. A keď nemá na výber – pretože možností nájsť si súcu prácu je minimum, ak vôbec nejaká je – odhodlá sa aj k nebezpečným a nemorálnym pracovným príležitostiam. Na druhej strane sú ´jachtári´ s opálenými tvárami od večného slnka, v uhladených, dobre padnúcich oblekoch a šatách.. s vačkami, z ktorých vždy trčí nejaká bankovka. No neriešia morálku, vlastnú už vôbec nie – a preto im nie je cudzie nežiť monogamne.. utrácať na chľast a hazard.
  To je ale obraz aj dnešných dní, žiaľ.
  Pravdivá kniha. Odporúčam 😉

  MartinaF

  05.06.2015

  Román je plný dialogů (občas mi přišlo, že jsou dost nesouvislé, kdy jeden mluví o koze a druhý o voze). Příběh o Harrym Morganovi je fajn, líbil se mi. A najednou, kde se vzal, tu se vzal, objevil se Richard Gordon. Nevím, tato část spolu s popisem obyvatel na lodích by tam nemusela být, s příběhem nemají nic společného (aspoň mi to tak přišlo).

  mgeisselreiter

  04.10.2014

  Román se rozjíždí velmi slibně, je psán čtivě a poutavě. Bohužel později se v kompaktním příběhu Harryho Morgana začíná objevovat úplně jiný příběh nějakých lidí. Z románu začíná být pěkná slátanina a to, co vypadalo na 75%, je najednou degradováno na nějakých 55%. Také mi vadí to, že z knihy přímo čpí pach alkoholu – je cítit, jak se autor sám s tímto démonem potýká a přenáší to do svých děl. Celkově 70% a 3*, 3.10.2014.

  Milhaus

  16.06.2014

  Nuda 🙁

  panjan

  07.10.2011

  Námět této knihy je mi docela blízký a sympatický, ale nebylo to přesvědčivé. Působilo to nekompaktně, bylo to takové rozvláčné, rozbředlé.

  Archeix

  Na románu je vidět, že vznikl spojením a rozšířením povídek o pašerákovi Harrym Morganovi, do nichž byl v závěru zakomponován protikladný příběh spisovatele Richarda Gordona. Skládá se totiž z několika volně souvisejících událostí, jež jsou vyprávěny různými vypravěči, a působí tak značně nesourodě. Přesto je čtenářský zážitek z větší části silný, protože úsečný styl Hemingwayova vyprávění s charakterem Harryho Morgana i charakterem příběhu souzní dokonale.

  „Člověk,“ řekl Harry Morgan, dívaje se na oba dva. „Jeden člověk sám nemá. Teď už nikdo sám ne.“ Ustal. „Ať je sám jako pěst, člověk sám nemá tu nejmizernější a nejzkurvenější šanci.“
  Zavřel oči. Trvalo mu dlouho, než to ze sebe dostal, a než k tomu poznání přišel, stálo ho to celý jeho život.  TAGS:

  online Mať a nemať ebook, kniha Mať a nemať fb2, download Mať a nemať pdf , download Mať a nemať mobi, online Mať a nemať kniha, zdarma stažení Mať a nemať IPhone, online kniha Mať a nemať pdf, zdarma Mať a nemať DJVU, zdarma stažení Mať a nemať txt, stažení Mať a nemať rtf, online Mať a nemať fb2 , e-kniha Mať a nemať stažení txt, zdarma Mať a nemať stažení kniha,

  e-kniha Mať a nemať stažení pdf

  , stažení Mať a nemať IPad, Číst Mať a nemať mobi, Číst Mať a nemať docx, zdarma Mať a nemať awz, download e-kniha Mať a nemať iPad , zdarma Mať a nemať DJVU, download Mať a nemať e-kniha zdarma, zdarma stažení Mať a nemať dvd, Číst Mať a nemať txt, book Mať a nemať stažení DJVU,

  Mať a nemať stažení kniha zdarma

  , Mať a nemať stažení kniha pdf zdarma, Mať a nemať pdf kniha stažení zdarma, stažení e-kniha Mať a nemať pdf zdarma, Mať a nemať stažení kniha epub zdarma, Mať a nemať ePub kniha stažení zdarma.

  Leave a Reply